środa, 12 lipca 2017

Znak Byka i 2 litera astrologicznego alfabetu – klucz do interpretacji

🌟

Znaki zodiaku: Byk
W zrozumieniu cech przypisywanych poszczególnym znakom zodiaku oraz typów energii, które one reprezentują, często bardzo pomocne jest ich powiązanie z porą roku oraz ze zmianami w przyrodzie, które intensywnie zachodzą w chwili, gdy w tymże właśnie znaku przebywa Słońce. Idea zodiaku jest bowiem bardzo mocno związana z cyklem obiegu ziemi wokół Słońca oraz jego zmieniającą się w poszczególnych miesiącach pozycją na tle zodiakalnego pasa, od której to zależy przecież związane z astrologią popularną  „bycie spod określonego znaku ”.  
W cyklu rocznym Słońce wkracza do znaku Byka ok. 20 kwietnia i przebywa tam do ok. 21 maja (dokładne daty i godziny wejścia oraz wyjścia Słońca są co roku trochę inne, dlatego mając do czynienia z datą graniczną, zawsze trzeba sprawdzić dokładnie w efemerydach). To, co wówczas widzimy za oknami i jak zachowuje się przyroda,  jest niezwykle spójne z naturą tego znaku oraz pięknie objaśnia motywację do działania urodzonych wówczas osób. Pamiętajmy jednak, że charakterystyka znaku Byka odnosi się to nie tylko do solarnych Byków, ale także do posiadaczy innych planet (szczególnie Księżyca, Merkurego, Wenus czy Marsa)  lub osi  kosmogramu w tymże znaku.  Zgodnie z teorią 12 liter astrologicznego alfabetu charakter tego znaku ujawnia też II dom horoskopu, jak również dom, którego wierzchołek w naszym indywidualnym horoskopie urodzeniowym znajduje się w znaku Byka, a także – przynajmniej w jakimś stopniu -  sama planeta Wenus – władczyni tegoż znaku.    
Cóż więc takiego dzieje się w przyrodzie na przełomie kwietnia i maja, gdy po 30 dniach Słońce opuści kardynalny i ognisty znak Barana, który to inicjuje astronomiczną wiosnę? Otóż wiosna zaczęła się już na dobre i trwa. Należy  jej jedynie nie przeszkadzać i podtrzymać intensywne procesy biologiczne, które rozpoczęły się kilka tygodni temu. Wszystko po to, by w przyszłości – choć jeszcze odległej, bo dopiero w blisko półrocznej perspektywie - możliwe było zebranie jak najobfitszych plonów i spokojne przetrwanie zimy.  Jest coraz ładniej, cieplej i przyjemniej, w każdym razie bez specjalnego wysiłku wyraźnie idzie ku lepszemu. Wokół kwitną drzewa i kwiaty  – nic tylko cieszyć się odpoczynkiem na świeżym powietrzu. Po co cokolwiek zmieniać? Czyż ciepła wiosna nie mogłaby trwać wiecznie? Dlatego właśnie chęć i umiejętność zażywania przyjemności życiowych, troska o zapewnienie sobie zapasów, ale i stateczność, bezruch oraz niechęć do zmian to cechy charakterystyczne stałego, ziemskiego znaku Byka.
Jak zatem to, co widać w kwietniowo/majowych procesach przyrodniczych przekłada się psychologiczną charakterystykę energii symbolizowanej przez znak Byka, a szerzej przez 2 literę astrologicznego alfabetu? Oto słowa-klucze do interpretacji:
 „Święty spokój nie ma ceny”    
Jak już ustaliliśmy, kwietniowo-majowy czas sprzyja bezczynności, nieprzeszkadzaniu przyrodzie i oczekiwaniu na żniwa, które i tak bez wątpienia nadejdą, toteż energia utożsamiana z Bykiem jest pełna delikatności, łagodności, wręcz  pewnego rodzaju bezwładności. Byk niespecjalnie lubi walczyć ani się zmagać i jak ognia unika życiowych zawirowań.  Wynika to także z władztwa Wenus – planeta ta dodatkowo sprzyja  rozwinięciu się takich cech jak harmonia i równowaga wewnętrzna oraz unikanie konfliktów i nieprzyjemnych sytuacji. Ma być spokojnie i miło, bez jakichkolwiek wstrząsów, wzmożonej aktywności, a już bron Boże poważniejszych wyzwań życiowych, ryzyka czy rywalizacji. Byk potrafi zrobić naprawdę wiele, by zapewnić sobie taki właśnie upragniony spokój. W wersji negatywnej prowadzi to do lenistwa, gnuśności, życiowej stagnacji oraz do unikania sytuacji, w których potencjalnie można się zmęczyć lub pobrudzić (ale  również poszerzyć horyzonty czy przeżyć przygodę życia).
Potrzeba bezpieczeństwa
Wiele energii wydatkowanej przez Byka nakierowane jest na zapewnienie sobie nie tylko spokoju, ale i bezpieczeństwa. Chodzi głównie o odpowiednie zabezpieczenie materialne, dlatego też typowy Byk gromadzi zapasy i nie wyobraża sobie nieposiadania oszczędności na „czarną godzinę”. Co więcej przedstawiciel tego znaku chętnie kumuluje również energię życiową i z zasady „oszczędza się” – tak przezornie i „na wszelki wypadek”, aby w jakimś kluczowym momencie nie zabrakło czasami sił i środków. Także sposób postępowania Byka - czyli ostrożność, metodyczność, działanie przemyślane i celowe - sprzyja budowaniu tak potrzebnego dla jego dobrego samopoczucia poczucia bezpieczeństwa i pewności. 
 „Odczekam jeszcze”
Jedną z największych wad Byka bywa powolność i zasadnicze problemy tzw. z rozruchem czyli rozpoczęciem działania. Z tego powodu trudne bywają początki wszelkich inicjatyw, a zwłaszcza ruszenie z miejsca. Często sporo wody upłynie w rzece, zanim Byk wreszcie podejmie jakieś kroki, zwłaszcza gdy nie ma pewności, czy decyzja jest właściwa oraz czy to aby rzeczywiście „ten” odpowiedni moment, by już wystartować. Przed uruchomieniem mozolnie gromadzonych zasobów energetycznych Byk podświadomie zadaje sobie szereg pytań, m.in.: czy będę efektywny? Czy nie roztrwonię energii? A przede wszystkim: czy potencjalne korzyści okażą się warte „aż takiego” zachodu? Stąd już tylko krok do niezdecydowania, które niekiedy irytuje nie tylko otoczenie, ale i samego posiadacza planet w Byku. Za to uruchomiona w końcu energia bycza potrafi wyjątkowo konsekwentnie gnać do celu – czasami wręcz niczym taran.
Mocne uziemienie
Byk to znak żywiołu ziemskiego. Jak sama nazwa wskazuje, przynależność do tego żywiołu świadczy o dobrym kontakcie z ziemią – zarówno w sensie dosłownym (wiele osób, u których ten znak jest aktywny w horoskopie, lubi pracę w ogródku i kontakt z naturą), jak i przenośnym. Byki są realistami, więc mocno stoją nogami na ziemi. Cechuje je zdroworozsądkowe podejście do życia, są dobre w operowaniu konkretami, starają się kierować  rozumem i  logiką. Są także odpowiedzialne i można na nie liczyć. Ciemną stroną tak mocnego ugruntowania w rzeczywistości bywa przyziemność, brak polotu, wyobraźnia ograniczona przez rozsądek, słabszy kontakt z czymś tak zdaniem Byka „rozmytym” jak uczucia i emocje oraz  brak  tzw. „uduchowienia” czy romantyzmu.
 Stateczna stałość
Byk to znak jakości stałej, co samo przez się wiele komunikuje o jego naturze. Jednak spośród innych znaków tej jakości jest on chyba najbardziej stateczny. Wiele  Byków mogłoby się podpisać pod zdaniem: „chwilo, jesteś piękna, więc trwaj!”. Energia bycza zdecydowanie nastawiona jest właśnie na trwanie i podtrzymywanie status quo. W rezultacie możemy mówić o solidności, rzetelności i lojalności Byka, który jest znakiem wielkiej przewidywalności. Z pewnością można na nim polegać. Z drugiej jednak strony Byk nie cierpi zmian, nowości, niespodzianek, bycia zaskakiwanym, improwizacji, wybijania go z utartych ścieżek życiowych.  Jego tak ceniona stateczność łatwo przeradza się upór, małą elastyczność, trwanie przy swoich poglądach i zwyczajach  bez względu na wszystko, wreszcie konserwatyzm i tzw. niereformowalność. 
Gospodarność
Jako przedstawiciela znaków żywiołu ziemi Byka cechuje bardzo praktyczne nastawienie do życia. Gospodarność i ekonomiczność przejawia się we wszystkich obszarach – od wspomnianego już przemyślanego wydatkowania energii życiowej, po kwestie finansowe. Byk nie lubi marnotrawstwa i tzw. „jałowych przebiegów” – woli od razu zapytać „po co to robić?” , „czy warto?”,  „kto i co z tego będzie miał?”, a przede wszystkim „czy to mi się opłaca?”. Byk stawia też na wydajność swych działań i z upodobaniem wyszukuje okazji, by sprytnie na czymś skorzystać, by  „się nie narobić, a zarobić”  lub by w miarę możliwości upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu. 
Potrzeba owocowania
Tak jak na przełomie kwietnia i maja rośliny wypuszczają swe pąki, które wkrótce potem zakwitną i wydadzą owoce, tak i energia Byka skupia się na osiąganiu namacalnych, materialnych rezultatów swego działania. Byk lubi gromadzić zapasy oraz osiągać konkretne efekty – najchętniej fizycznie uchwytne (plony, przedmioty, kapitał). Aktywnościom, które mają to umożliwić, poświęca znaczną część swej – jak już ustaliliśmy – dość limitowanej energii życiowej. Chodzi  tu zarówno  o zdobycie i utrzymanie dóbr umożliwiających przetrwanie w świecie, takich jak chociażby obfite pożywienie (stąd wynika anegdotyczne już utożsamienie znaku Byka z dobrym jedzeniem),  jak i o zapewnienie sobie możliwości zarobkowania (wiele można by napisać o miłości Byka do pieniędzy) oraz korzystnych układów towarzysko - zawodowych. Stąd wynikać może pewnego rodzaju bycze wyrachowanie, które bywa, że dochodzi do głosu również w sferze przyjaźni oraz życia miłosnego, gdy to w jego głowie kołacze pytanie: „czy mam w tym jakiś interes?” lub „czy mi się to opłaca?”. Przy czym pamiętać należy również  o tym, że Byk bynajmniej nie jest minimalistą i z reguły łatwo nie zadowoli się czymś mniejszym, jeśli może mieć dużo większą porcję jedzenia, więcej pieniędzy, bardziej intratną pracę czy korzystniejszą ofertę (zwłaszcza gdyby przyszło to łatwo i małym nakładem sił).
Delektowanie się życiem
Byki wprost stworzone są do tego, by czerpać z życia jak najwięcej przyjemności.  Lubią wygodę, cenią komfort, nie stronią od luksusu. Chętnie biesiadują i oddają się zabawie. Mają silnie rozwiniętą zmysłowość, co oznacza, że intensywnie chłoną świat wszystkimi zmysłami. Szczególnie dużo przyjemności sprawia im zwykle kontakt z naturą oraz dobre jedzonko i napitek.
Prostota i nieskomplikowany charakter
Byki to istoty dość proste,  jednak przymiotnik ten nie powinien być odbierany negatywnie.  Energia bycza wiąże się bowiem ze zwyczajnością, swojską i poczciwością. Bykom odpowiada łatwe i spokojne życie bez komplikacji i bynajmniej nie traktują takiej egzystencji jako nudnej. Zasadniczo nie mają wielkich ambicji czy aspiracji życiowych (chyba że chodzi o kwestie materialne). Reprezentując znak ziemski, stosunkowo dobrze znoszą codzienną rutynę i „prozę życia”, zwłaszcza jeśli wiąże się z nią praca dająca widoki na zarobkowanie, a także gotowanie, odpoczywanie i powolne smakowanie życia. Pragną przebywać w świecie poukładanym, gdzie nie ma zgrzytów i konfliktów. Cenią klasykę i tradycję. Nie lubią rzeczy zbyt wymyślnych, „odjechanych”, nie szukają nieziemskich doznań i ekscytacji. Do szczęścia potrzeba im więc pozornie stosunkowo niewiele, jednak władztwo Wenus zadbało o to, by Bykowi nie zabrakło apetytu na życiowe – choćby proste, ale jednak zawsze - przyjemności. 
Podziel się :)

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Bardzo chętnie poznam Twoje zdanie, ale jako administrator strony zastrzegam sobie prawo do usuwania wszelkich obraźliwych i niezgodnych z prawem wypowiedzi.