środa, 9 sierpnia 2017

O „trudnej” raczej naturze czyli znak Raka i 4 litera astrologicznego alfabetu

🌟


Raki nie mają ostatnio najlepszej prasy. Dostaje im się za rzekomo „nie najłatwiejszy charakter”  i  ogólnie za bycie „trudnym  we współżyciu”.  Opinia taka pojawia się zwłaszcza wtedy, gdy spokojny dotąd Rak nagle zaskakuje otoczenie dynamiką i determinacją w działaniu lub gdy z powodu zmienności potrzeb, nastrojów i oczekiwań okazuje się, że jakoś tak „ciężko za nim trafić”.

Otóż kluczem do zrozumienia 4 litery astrologicznego alfabetu – czyli planet i osi w Raku oraz 4 domu horoskopu (a także w jakiejś mierze elementów kosmogramu aspektowanych przez Księżyc) jest to, że znak Raka  jest specyficzną kombinacją żywiołu i jakości oraz jego władcy, tzn.:  


·     ⏩ Rak to znak żywiołu wodnego - czyli takiego, dla którego główną motywacją do działania są emocje, uczucia,  natchnienie, przeczucia, intuicja i inne równie nieuchwytne czynniki

·     ⏩ Rak to znak jakości kardynalnej i stąd zapewne bierze się pozornie sprzeczna z żywiołem wody racza potrzeba (ukrytej) aktywności, łatwość mobilizacji sił oraz zdecydowany pęd do  przekształcania rzeczywistości  według własnych zasad i upodobań   

·       ⏩ Władcą znaku Raka jest kojarzący się z dużą zmiennością KsiężycWielu ciekawych  informacji dostarcza także  wygląd i obyczaje zwierzątka, które jest  symbolem tego znaku zodiaku. Chodzi zwłaszcza o instynktowne chodzenie wspak w sytuacji zagrożenia, chronienie się przed  drapieżnikami w ciemnych, wilgotnych zakamarkach, o  całkowitą bezbronność w dniach, gdy chwilowo pozbawiony jest skorupy  oraz charakterystyczne szczypce, z którymi wiąże się jakże wymowny wierszyk: „idzie rak nieborak, jak ugryzie, będzie znak”.

Co  zatem składa się na skomplikowaną raczą osobowość?

1.Emocjonalność i uczuciowość   

Jak już wspomniałam, skłonność do ciągłego przeżywania silnych emocji oraz bogactwo doświadczanych uczuć to cechy wszystkich znaków żywiołu wodnego.  W tym miejscu warto jednak przypomnieć sobie bardzo przydatną w astrologii teorię fizyczną mówiącą o 3 stanach skupienia wody. Ponieważ w przypadku znaku Raka mówimy o wodzie w stanie ciekłym (Skorpion to woda w stanie stałym, zaś Ryby w stanie gazowym), toteż wartki strumień emocjonalności i uczuciowości płynie w jego duszy nieprzerwanie przez całe jego życie, nadając mu bieg.

Emocje i uczucia działają u Raka niczym potężny napęd. Ponieważ mają one to do siebie, że bywają nieuświadomione, Rak nie zawsze w pełni zdaje sobie sprawę, co tak naprawdę nim powoduje – czy jest to przykład lęk, sentyment do kogoś lub czegoś, czy jest to może szczera sympatia, czy też antypatia, której przyczynę niekiedy ciężko wyjaśnić.

Siła tych  uczuć i emocji jest nie do przecenienia, co bardzo dobrze widać w trudnych niekiedy do objaśnienia w racjonalnych kategoriach uprzedzeniach, chimeryczności czy w uporze Raka w niektórych kwestiach.  Jednak jeśli nawet Rak nie w pełni rozumie, co tak naprawdę wyzwala w nim określone zachowanie, co ma powiedzieć jego otoczenie? Stąd pewnie bierze się łatka osoby nieprzewidywalnej, wokół której czasami lepiej chodzić na paluszkach.  

 Kierowanie się uczuciami i emocjami w działaniu może być u Raka źródłem zarówno cech pozytywnych, takich jak: dobroduszność, serdeczność, przywiązanie, chęć niesienia pomocy, jak i negatywnych, gdy w ruch idą jego słynne szczypce, powodując  na przykład złośliwość, pamiętliwość, kąśliwość czy ogólnie  pewna „jędzowatość usposobienia”.

2. Kardynalna woda czyli „cicha woda brzegi rwie”

Wszyscy wiemy, że pędzący strumień wody potrafi wprawić w ruch sporą maszynę, taką jak np. koło młyńskie. A jeśli ten strumień składający się z rozmaitych uczuć i emocji przyjmie określony kierunek  i nabierze mocy po przejęciu cech jakości kardynalnej takich jak: zdecydowanie, wola parcia do przodu, szybkiego zrealizowania swojej wizji i zaprowadzenia swoich porządków, to chyba jasne stanie się, że efekt końcowy może być co najmniej zaskakujący.  Wystarczy przecież zaobserwować jak  płynąca sobie spokojnie woda w ciągu kilku zaledwie godzin doprowadza do niebezpiecznej niekiedy powodzi, by przekonać się o często ukrytej, choć tak naprawdę potężnej sile tego żywiołu  w przyrodzie.  Podobną siłą dysponuje zodiakalny Rak  - na ogół funkcjonuje on niczym powoli płynącą w korycie cicha i spokojna rzeczka, aż tu nagle pod wpływem fali wezbranych uczuć i emocji  rzeczka ta nie tylko występuje z brzegów, ale i błyskawicznie zalewa okoliczne tereny, anektując je i przekształcając na raczą modłę.

3. Zmienność nastrojów

Rakowi naprawdę trudno zapanować nad zalewającymi go co dzień falami rozmaitych uczuć i emocji, które na dodatek mają to do siebie, że są zmienne. Stąd często słuszne oskarżanie Raka o marudność, kapryśność i humorzastość.  Ową zmienność symbolizuje przecież władca tego znaku zodiaku. Tak jak Księżyc pozostaje nadal tym samym obiektem to malejąc, to rosnąc na niebie, tak samo Rak w głębi duszy pozostaje wciąż tym samym Rakiem mimo przeżywanej każdego dnia huśtawki emocjonalnej, przez którą bywa odbierany jako niestabilny. To prawda, że Rak w ciągu kilku minut potrafi przejść od euforii do przygnębienia i odwrotnie: od apatii do entuzjazmu. Dla obserwatora z zewnątrz pozornie bez powodu, lecz tak naprawdę mógł na przykład po prostu nagle  przypomnieć sobie przykre zdarzenie sprzed dwóch dni lub też nie odpowiada mu atmosfera miejsca, w którym przebywa (a jest na tym punkcie bardzo wrażliwy); albo  też w dobry nastrój wprowadziła go właśnie zasłyszana muzyka lub telefon od kogoś bliskiego.

4. Wrażliwość aż do przeczulenia

Rak jest z natury wrażliwy, co  wiąże się z tym, że bardzo często rzeczywiście widzi i czuje więcej niż inni. Jego silnie rozwinięty instynkt przetrwania, wrodzona lękliwość i przeczuwanie potencjalnych zagrożeń, a także intuicja czynią go podatnym na reagowanie już przy bardzo subtelnych bodźcach. Nadmierne wyczulenie prowadzi jednak oczywiście do nadwrażliwości  skutkującej cechami takimi jak:  nieustanna czujność i gotowość do obrony, ostrożność,  bojaźliwość, nieufność . Przy Raku trzeba bardzo uważać na słowa i gesty, gdyż z natury przewrażliwiony może je opacznie zinterpretować – stąd bierze się obrażalstwo oraz słynny raczy foch.

Z drugiej jednak strony wrażliwość Raka jest źródłem delikatności, subtelności, współczucia i empatii czyli utożsamiania się z odczuciami ludzi i wszelkich innych żywych istot. Łatwo jest rozmiękczyć jego serce, toteż współodczuwający Rak chętnie niesie pomoc i wsparcie potrzebującym.

5. Potrzeba bezpieczeństwa, bliskich więzi, posiadania gniazda i zapuszczenia korzeni  

Zodiakalny Rak funkcjonuje trochę tak jak jego zwierzęcy odpowiednik w przyrodzie. Zasadniczo nie lubi być w centrum zainteresowania – woli pozostać w ukryciu (przynajmniej na początku), w miejscu dobrze przez siebie znanym, sprawdzonym i bezpiecznym, z dala od zagrożeń ze strony świata zewnętrznego.  Rak dość rzadko bywa zapalonym podróżnikiem – lecz nawet gdy wraca z dalekiej ekscytującej podróży, powtarza sobie w duchu: „wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej” . Ma on bowiem silną potrzebę posiadania swojego prywatnego, własnego miejsca na ziemi. To tu może się udać w momentach zagrożenia, by poczuć się bezpiecznie. To jego azyl, strefa osobista  do której  wpuszcza tylko tych, których uznaje za bliskich i do których ma zaufanie.

Rak ceni nie tylko „swoje miejsce” w sensie fizycznym (swój pokój czy mieszkanie),  ale także głębokie, emocjonalne więzi osobiste –  one także mają mu zagwarantować bezpieczeństwo. Jest więc z natury rodzinny – bo nawet jeśli nie ma rodziny w sensie dosłownym, tworzy ją z przyjaciółmi. Wobec tych, których uznał za „swoich” i pokochał,  jest wyjątkowo troskliwy i opiekuńczy. Czasami zachowuje się wręcz jak kwoka roztaczająca opiekę nad swymi pisklętami, okazując przy tym wiele oddania i cech macierzyńskich.  W niektórych przypadkach może to jednak prowadzić do zaborczości.

Rak jest zawsze nieco nieśmiały, a nawet bojaźliwy. W sytuacjach zagrożenia „chodzi wspak”, czyli szybko wycofuje się do swojej skorupy. A że bywa przeczulony, „profilaktycznie” przewiduje niebezpieczeństwa  nawet tam, gdzie ich nie ma i podejmuje stosowne działania zabezpieczające „na wszelki wypadek”.  Z tego powodu przypisuje mu się niekiedy bycie czarnowidzem i panikarzem.

Na początku jest nieco nieufny, wolno się oswaja i rozkwita  dopiero, w dobrze sobie znanym miejscu, w otoczeniu ludzi, których dobrze zna.  Zyskuje przy bliższym poznaniu i dopiero wówczas po jakimś czasie  widoczna staje się jego kardynalność czyli chęć wpływania na rzeczywistość.

Pewnie dlatego Rak jest tradycjonalistą, a nawet konserwatystą i w głębi duszy nie lubi zmian, gdyż wiążą się one z budową tak ważnej dla niego struktury bezpieczeństwa od nowa.

 6. Bogate życie wewnętrzne

Według tradycji astrologicznej Rak -  tak jak wszystkie znaki wodne -  jest znakiem niemym.  Oznacza to, że przynajmniej część raczych przeżyć i doświadczeń  pozostaje niewypowiedziana i kumuluje  się gdzieś na poziomie wewnętrznym. Energii związanej ze znakiem Raka przypisuje się zatem introwertyzm i zamknięcie w sobie. Trudno przecież mówić o czymś tak nieuchwytnym jak wciąż zmieniające się uczucia czy emocje. Te zaś choć są znakomitą pożywką dla dobrze rozwiniętej raczej fantazji, wyobraźni i marzycielstwa, zduszone mogą niestety stać się przyczyną zaburzeń psychosomatycznych.

7.„Przeszłość jest dziś”

Mentalnie Rak tkwi głęboko w przeszłości i chętnie wraca do wspomnień, zwłaszcza tych miłych i romantycznych. W pozytywnej realizacji skutkuje to dobrą pamięcią, sentymentalizmem, zainteresowaniem historią  czy kultywowaniem tradycji. W wydaniu negatywnym pamiętliwość źle wpływa na relacje z ludźmi, a zafiksowanie na przeszłości w połączeniu z ostrożnością Raka utrudnia mu rozwój i postęp, mogąc spowodować pewnego rodzaju „skostnienie”.    
Podziel się :)

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Bardzo chętnie poznam Twoje zdanie, ale jako administrator strony zastrzegam sobie prawo do usuwania wszelkich obraźliwych i niezgodnych z prawem wypowiedzi.