Astrologiczne ABC: czym jest astrologia i horoskop ?

Astrologię zdefiniowałabym jako dziedzinę wiedzy, która zajmuje się interpretacją horoskopu, czyli – ujmując rzecz najprościej – rysunku nieba w momencie narodzin

Nie tylko ludzie mają swoje horoskopy 

            Już na wstępie trzeba wyjaśnić, że nie zawsze musi tu chodzić wyłącznie o „ludzkie” narodziny. Tak naprawdę swój horoskop ma przecież wszystko, co zaistnieje – między innymi zwierzęta, przedmioty, firmy itp., a także różnego rodzaju wydarzenia: osobiste (np. ślub), historyczne (np. bitwa pod Grunwaldem) czy polityczne (np. prezydentura). Istotę związku pomiędzy momentem pojawienia się na świecie człowieka, rzeczy lub zdarzenia a ich postacią i funkcjonowaniem bardzo trafnie ujął niegdyś Carl Gustav Jung, mówiąc: "rzeczy wszelkie mają charakterystykę czasu, w jakim się narodziły".

Kłopot w tym, że do sporządzenia horoskopu  konieczna jest nie tylko dokładna data, miejsce, ale i godzina urodzenia. O ile w przypadku człowieka ustalenie tych danych jest z reguły stosunkowo mało kłopotliwe, o tyle sporządzenie horoskopu psa, państwa czy firmy może już stać się bardzo trudne, niekiedy wręcz niewykonalne. Wynika to z mniejszych lub większych trudności w ustaleniu dokładnego momentu przyjścia na świat naszego czworonoga, rozpoczęcia działalności gospodarczej czy też ukonstytuowania się państwowości danego kraju.

Czym różni się profesjonalny horoskop sporządzony dla danej osoby od horoskopu w gazecie czy w internecie? 

Po otrzymaniu wymaganych danych – tj. daty, godziny i miejsca narodzenia - astrolog rysuje horoskop (inaczej kosmogram), ustalając dokładną pozycję Słońca, Księżyca, 8 planet naszego układu słonecznego oraz kilku innych istotnych punktów horoskopu. Oczywiście współcześnie całą pracę obliczeniową wykonuje za niego program astrologiczny. Z wydrukiem horoskopu w ręku astrolog przystępuje do jego interpretacji. To zdecydowanie najtrudniejsza część jego pracy, bo wymagająca bardzo dużo wiedzy, a jeszcze więcej doświadczenia, w której już nie jest w stanie wyręczyć go najdoskonalsze urządzenie techniczne ani też najbardziej zaawansowane oprogramowanie. 

Jest zatem rzeczą oczywistą, że popularne horoskopy gazetowe czy też książki o „znakach zodiaku” nie mają nic wspólnego z profesjonalną astrologią. Sam fakt, że ktoś jest spod znaku Barana czy Koziorożca oznacza tylko tyle, iż w momencie jego urodzenia się w tym właśnie znaku znajdowało się horoskopowe Słońce. By móc powiedzieć cokolwiek sensownego i prawdziwego o danym człowieku trzeba uwzględnić jeszcze co najmniej znak Księżyca w jego indywidualnym kosmogramie oraz położenie pozostałych planet i ich wzajemne relacje. Każdy z nas ma w swym osobistym horoskopie niepowtarzalną kombinację astrologicznych elementów. W rezultacie każdy z nas jest inny i na swój sposób wyjątkowy.0 komentarze:

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Bardzo chętnie poznam Twoje zdanie, ale jako administrator strony zastrzegam sobie prawo do usuwania wszelkich obraźliwych i niezgodnych z prawem wypowiedzi.